PRE NÁŠ DOM

Archív

Kontakt

Pre náš dom, o. z.

Bojnická 18

831 04 Bratislava

www.prenasdom.sk

www.ozprenasdom.sk

Odber magazínu

Ako zabezpečiť byt alebo dom pred odchodom na dovolenku?

Pred odchodom na dovolenku by sme nemali zabudnúť na základné pravidlá požiarnej bezpečnosti, aby sme sa naozaj mohli v pokoji tešiť zo zimnej pohody a nedošlo k zbytočným zraneniam alebo škodám na majetku. Preto prinášame niekoľko rád od hasičov pre všetkých, ktorí odchádzajú na vianočné prázdniny a dovolenky.

1) Keď na dlhšiu dobu opúšťate byt, skontrolujte, či sú vypnuté všetky tepelné spotrebiče, či nezostal zapnutý sporák alebo žehlička. Najlepšie je centrálne vypnutie elektrického prúdu, ale to len v prípade, že môžete vyprázdniť aj chladničku a mrazničku.

2) Pri odchode zhasnite všetky svetlá.

3) Odporúčame tiež odpojiť televízor od antény.

4) Zatvorte všetky okná, aj keď bývate vo vyšších poschodiach. Prudký dážď môže spôsobiť škody nielen vo vnútri vášho bytu, ale môže dôjsť k pretečeniu vody aj k susedom pod vami. Prudký poryv vetra môže spôsobiť aj rozbitie skla v okne a padajúce črepiny môžu zraniť niekoho pred domom.

5) Okolo domu upevnite voľne ležiace predmety (hrantíky, záhradný nábytok, kusy plechu a pod.), Pri silnom vetre by mohli odletieť a ohrozovať okolie.

6) Pre prípad, že by došlo napríklad k prasknutiu vodovodné alebo odpadové trubky, je vždy dobré dohodnúť sa s niekým zo susedov a nechať u nich rezervné kľúče. Hasiči sa dostanú všade, ale oprava dverí tiež nie je zadarmo.

7) Nechajte na seba telefonické spojenie, buď u susedov alebo v byte, napríklad na chladničke.

Čas dovoleniek je zároveň obdobie, kedy na viac dní opúšťame naše obydlia. Všeobecne je známe, že zlodej nás najčastejšie navštívi práve v čase, keď v byte nikto nie je. Ako teda znížiť riziko nechcenej návštevy?

Sociálne siete nahrávajú zlodejom

Súčasným fenoménom je zverejňovanie fotografií nášho aktuálneho pobytového miesta na rôznych sociálnych sieťach ako je napríklad Facebook či Instagram. A tu chcem upozorniť, že tieto informácie môžu byť využité zlodejom. Nie je pre neho predsa nič zaujímavejšie vedieť, že sa práve nachádzame stovky kilometrov od svojho bytu. Je to pre neho informácie veľmi dôležitá. Vie totiž, že na svoju prácu bude mať dostatok času, nebude vyrušovaný. Z tohto dôvodu odporúčam umiestňovať svoje fotografie a miesta pobytu dovolenky až po svojom návrate a v doplnkovom texte zdôrazniť, že sme už doma a svoj byt máme plne pod kontrolou.

Vytvorte dojem, že ste stále doma

V nadväznosti na opustený byt odporúčam tiež vytvoriť pocit stálej prítomnosti. Stačí sa dohovoriť s nejakým príbuzným alebo susedom, aby vybrali aspoň dvakrát týždenne domovej schránku, navštívili byt a vykonali akúkoľvek zmenu, ktorá bude viditeľná zvonku. Ide o drobnosti. Trebárs zavesená a za pár dní zozbieraná utierka, rôzne stiahnuté a vytiahnuté rolety či žalúzie. Časovač zapínanie osvetlenia akvária a podobne. Iste vás napadne mnoho ďalších príkladov, ako vytvoriť dojem, že sme doma, aj keď tam nie sme.

Zainvestujte do zabezpečovacej technológie

Ak chete svoje obydlie zabezpečiť maximálne, zainvestujte do zabezpečovacej technológie. Domácnosť si môžete zaistiť od alarmu, kamerového systému až po senzory pohybu, ktoré vás upozorní, keď sa do domu či bytu snaží vniknúť narušiteľ a stačí vás informovať na váš chytrý telefón. Bezpečnostné ale aj protipožiarne systémy ochráni váš dom, byt, nielen pred zlodejmi a ohňom, ale upozorní vás tiež na únik plynu, vysokú koncentráciu oxidu uhoľnatého či riziko vyplavenia. Síce sa jedná o nákladnejšie investíciu, pocit bezpečia sa vám však oplatí.

Autor: Pavla Pilchová, Petr Němec, Pre náš dom, z.s.