PRE NÁŠ DOM

Archív

Kontakt

Pre náš dom, o. z.

Bojnická 18

831 04 Bratislava

www.prenasdom.sk

www.ozprenasdom.sk

Odber magazínu

Ako ochrániť obydlia pred požiarom?

Oheň je dobrý sluha, ale zlý pán. Tak znie staré porekadlo. Ako docieliť, aby zostal iba naším služobníkom? Základom je prevencia a ochrana pred požiarom, lebo požiar v domácnosti môže vzniknúť z rôznych, často banálnych, dôvodov. Na čo si dávať doma pozor, aby nedošlo k nechcenému požiaru?

Sviečky, prskavky a zábavná pyrotechnika

Najčastejšou príčinou vzniku požiarov bývajú v domácnosti sviečky, vonné tyčinky ale aj prskavky či zábavná pyrotechnika. Ak ste milovníkmi romantickej atmosféry, ktorú dokážu vytvoriť najmä sviečky či prskavky, nenechávajte ich nikdy doma bez dozoru a už vôbec neodchádzajte z domu, ak ich máte zapálené. Stále sa totiž jedná o otvorený oheň a je potrebné s ním podľa toho zaobchádzať.

Pozor na domáce spotrebiče

Požiar môžu spôsobiť aj rôzne domáce spotrebiče, ako je napr. Starý fén či kulma na vlasy. Či už máte doma plynový či elektrický sporák a rúru, opäť platí - nenechávajte ich bez dozoru - najmä ak sú v domácnosti malé deti. V súvislosti s varením totiž vzniká najviac domácich požiarov a popálenín. Požiar môžu spôsobiť aj maličkosti, ako napríklad zvyšky jedla na varných doskách či platničkách alebo utierky položené v blízkosti variča či rúry. Ďalším problémom, ktorý môže spôsobiť domáce požiar, je zanedbaný prachový filter v sušičke. Častým strašiakom býva tiež zabudnutá zapojená žehlička do elektriny. S tým sa nesie riziko, že horúca plocha zapáli napríklad záclony v jej blízkosti.

Nenápadný ochranca za pár korún

Ak napriek preventívne opatrenia dôjde k požiaru, mali by ste sa o tom dozvedieť včas, aby ste ochránili seba, svojich blízkych aj aspoň časť svojho majetku. Na možné nebezpečenstvo upozorní hlásiče požiaru alebo elektrická požiarna signalizácia. Obe zariadenia reagujú na dym alebo zvýšené teplo. Svoju úlohu dobre splní aj detektor dymu. Dôležité je umiestniť hlásiča na správne miesta tak, aby nespustili alarm zbytočne. Nevyhnutnou súčasťou by mal byť najmä v spálni, lebo v spánku človek len ťažko zareaguje na vznikajúci požiar.

Hasiaci sprej či prístroj

Výborným pomocníkom je pri bytových požiaroch univerzálny hasiaci sprej, ktorým požiar uhasíme v zárodku než sa stačí rozšíriť a napáchať veľké škody. Je nutné ho však mať uložený na dosah od sporáka. Ďalšou možnosťou je hasiaci prístroj, ktorý by v bytových domoch mal byť umiestnený niekde na chodbe tak, aby bol prístupný všetkým obyvateľov na poschodí. Ak váš dom taký prístroj nemá, je vhodné zainvestovať do svojho vlastného.

Protipožiarne nátery a dvere

Ďalšie preventívne možnosťou, ako sa lepšie uchrániť prípadnému požiaru sú protipožiarne nátery, ktoré predlžujú odolnosť konštrukcie a tým aj dobu potrebnú pre únik a pre hasenie. Tieto nátery slúži aj k ochrane rozvodov elektroinštalácie. Aplikujú sa spravidla na kov, drevo a sadrokartón. Podobné vlastnosti majú protipožiarne dvere. Vďaka špeciálnemu materiálu, z ktorého sú vyrobené, majú pri požiari oveľa väčšiu výdrž. Uvádza sa minimálna doba pol hodiny, čo je dosť na to, aby ste sa z horiaceho pekla mohli zachrániť. Pretože protipožiarne dvere zabraňujú šíreniu požiaru, dymu a tepla, umiestňujú sa aspoň tam, kde je riziko požiaru najvyššie.

Nezabúdajte na pravidelné revízie

Mať revízie elektrických a plynových zariadení a správne vyčistené komíny je základom požiarnej bezpečnosti. Kontrolu v tomto prípade nevykonáva revízny technik, ale poverená osoba. U všetkých zariadení sa vykonáva kontrola prevádzkyschopnosti raz ročne. Navyše elektronická požiarna signalizácia vyžaduje každý mesiac skúšku činnosti ústredne a každý polrok celkovú skúšku činnosti. Hasiace prístroje okrem kontroly prevádzkyschopnosti musí mať periodickú skúšku každých 5 rokov (vodný a penové hasiace prístroje každé 3 roky).

Autor: Pavla Pilchová, Pre náš dom, z.s.